Jakie umiejętności weryfikują badania psychotechniczne kierowców

Jeśli potrzebujesz zlecić badania psychologiczne Bielsko Biała, kliknij tutaj.

Badania psychologiczne kierowców są wykonywane w specjalistycznych gabinetach diagnostycznych. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach. W jaki sposób przebiegają testy i co konkretnie weryfikują? Jakie przyrządy są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – grupy osób badanych

Badaniom psychotechnicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Do największej należą osoby starające się o zdobycie uprawnień zawodowych, np. kategorii D+E. Do testów podchodzą również kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się także kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają podzielność uwagi

Badanie psychologiczne składa się z dwóch etapów. Na początku osoby badane przystępują do części teoretycznej. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność działania oraz cechy osobowości czy umiejętność pracy pod presją. Osoby poddawane testom muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy głównie widzenie po zmroku, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, miernik sprawności sensomotorycznej oraz aparat krzyżowy. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, jak osoba badana radzi sobie ze wskazaniem figur po oślepieniu światłem.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]