Co mają na celu badania operatorów?

Jeśli potrzebujesz zamówić badania operatorów Bielsko, skieruj się w to miejsce.

Gdy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zazwyczaj łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Obowiązek taki przepisy nakładają również na operatorów dźwigów, koparek, wózków i podobnych pojazdów. Dlaczego zachodzi taka potrzeba i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są potrzebne?

Ustawa precyzyjnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Co więcej, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a większość z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli brakiem koncentracji, złym widzeniem bądź niedostatecznie szybką reakcją. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i to powoduje, że przeprowadzanie takich kontroli jest wymagane.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się kierowców i operatorów, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Bada się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu oraz umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto poziom koncentracji, zdolność oceny odległości i prędkość reakcji. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż 30 minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo testy są ważne, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku osoby badanej. Standardowo są to trzy-cztery lata, a dla osób powyżej 50 lat – jeden-dwa lata.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]