Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Tu sprawdzisz, jak zamówić badania psychologiczne kierowców Bielsko.

Na bezpieczeństwo na drogach w największej mierze rzutują umiejętności prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę ważne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz busów. W ich przypadku ważne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych zawodów w myśl prawa muszą w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – powinni wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest podzielność uwagi, postrzeganie prędkości, zdolność szybkiej reakcji czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy liczne opisy działania maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]