Przewożenie rowerów samochodem – platforma rowerowa na hak

Sprawdź, gdzie kupić bagażniki rowerowe na hak.

Rozbudowa tras dla rowerów nie tylko w dużych aglomeracjach, ale też w wielu miasteczkach wypoczynkowych w Polsce i za granicą przyczyniła się do tego, że pakując się na urlop chcemy wziąć dodatkowo rower. Jeżeli nasz rower łatwo są się rozmontować, a podróżujemy sami, można znaleźć dla niego miejsce w bagażniku samochodu. Kłopoty pojawiają się, gdy podróżujemy w rodzinnym gronie i chcemy zapakować kilka rowerów. W tych okolicznościach powinno się skorzystać z platformy rowerowej na hak.

Platforma rowerowa na hak a uchwyt rowerowy – o czym warto pamiętać?

Rowery można przewieźć na platformie rowerowej instalowanej na haku bądź na dachu auta, montując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Tak pierwsza, jak i druga metoda pozwala na transport nawet do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańszym rozwiązaniem, ale mają też nieco wad. Zamocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, może być niełatwe przede wszystkim dla niewysokich osób. Ponadto zamocowanie roweru na dachu zwiększa wysokość samochodu, i choć zazwyczaj nie przeszkadza to w czasie przejazdu pod niewysokimi kładkami dla pieszych, mostami i bramami, to zmienia sterowność samochodu z uwagi na to, że silniej reaguje on na podmuchy wiatru. Natomiast platformy rowerowe zakładane na hak wydłużają auta, skutkiem tego prowadzący je kierowcy muszą zachować wzmożoną ostrożność przy parkowaniu tyłem oraz cofaniu auta. Rowery wiezione na platformie nieraz także wystają poza szerokość auta, a to może utrudniać wymijanie innych pojazdów na ciasnych ulicach.

Zanim kupisz bagażnik rowerowy na hak sprawdź jego maksymalny udźwig i sposób zaczepu rowerów

Postanawiając o kupnie bagażnika rowerowego na hak powinno się wcześniej rozważyć kilka kwestii. Nie jest to tani zakup, wobec tego warto już na wstępie określić ile sztuk jednośladów docelowo będziemy chcieli przetransportować. Bagażnik na rower od markowego producenta, przykładowo od Thule, będzie służył nam lata i jeżeli kupujemy go w celu użycia go podczas rodzinnych wyjazdów, opłaca się postawić na taki, na którym ulokujemy trzy albo 4 jednoślady. Drugim istotnym czynnikiem jest sprawdzenie całkowitej wagi rowerów – przed zakupem platformy trzeba upewnić się czy udźwignie ona ciężar jaki planujemy na niej zamontować. Dowiedzmy się dodatkowo jak doczepiane są rowery do bagażnika na hak. Więcej zaczepów trzymających jednoślad na miejscu, to mniejsze zagrożenie jego przesunięcia się w czasie podróży, grożące możliwym porysowaniem lakieru. W razie niepewności, jaką platformę rowerową zamówić, polecamy zwrócić się po poradę do przedstawiciela sklepu posiadającego w ofercie taki sprzęt.

Lokalizacja firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]