Dopasowanie siodła. Jak dopasować siodło do konia i jeźdźca?

Dopasowanie siodła to bardzo ważna kwestia – ma ona znaczenie zarówno dla zdrowia konia, jak i bezpieczeństwa jeźdźca. W naszym artykule znajdziesz wskazówki, jak dopasować siodło do konia i do jeźdźca.

Dlaczego prawidłowe dopasowanie siodła jest ważne?

Źle dobrane siodło oznacza nie tylko niewygodę dla konia i jeźdźca, ale może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Na niedopasowanym siodle jeździec siedzi nieprawidłowo i niestabilnie – łatwo w takiej sytuacji o upadek.

Z kolei koń ryzykuje otarcia, a nawet poważniejsze urazy, choćby dlatego, że podczas jazdy ciężar jeźdźca musi być równomiernie rozłożony na całej długości siodła – a na źle dobranym siodle ten warunek prawdopodobnie nie będzie spełniony. Kiedy siodło nadmiernie uciska jakiś punkt na końskim grzbiecie, pociąga to za sobą brak dopływu krwi, który może spowodować obumarcie tkanek, prowadzące do urazów końskich mięśni i kręgosłupa.

Jak dopasować siodło do konia?

Jeśli szukasz siodła, musisz zwrócić uwagę na rozstaw łęku – jest to podstawowy parametr dopasowania siodła do konia. Dla konia mocno wykłębionego wybierz siodło o mniejszym rozstawie łęku, dla konia z mało wyraźnym kłębem – o większym rozstawie.

Aby jednak dobrze dopasować siodło na konia, warto je przymierzyć. Załóż je bezpośrednio na koński grzbiet – bez czapraka ani innych podkładek. Koń podczas przymiarki powinien stać na równym podłożu, dobrze utwardzonym, aby wszystkie końskie nogi były równo obciążone. Dopasowanie siodła do konia najlepiej wykonać w następujących krokach:

 1. Wyznacz obszar na końskim grzbiecie, na którym będzie leżało siodło. Aby to zrobić, sprawdź, gdzie znajdują się łopatki – zazwyczaj są one dobrze widoczne lub łatwo wyczuwalne jako wyraźne wybrzuszenie pod kłębem konia. Określ też, gdzie znajduje się ostatnie żebro – wyczujesz je pod skórą zwierzęcia na jego boku. Jeśli poprowadzisz linię prostą od żebra w górę, wyznaczysz jedną z granic obszaru na grzbiecie konia, gdzie powinno leżeć siodło. Drugą granicę stanowi położenie łopatek.
 2. Ustal balans siodła. Prawidłowo dopasowane siodło leży stabilnie, w doskonałej równowadze, nie przechyla się na żadną stronę, a jego siedzisko znajduje się w centrum. Najłatwiejszym sposobem, aby znaleźć odpowiednią pozycję siodła, jest położenie na nim piłeczki – kiedy piłeczka leży nieruchomo na środku siedziska, nie turla się, siodło jest odpowiednio zbalansowane.
 3. Wyznacz szerokość paneli, aby siodło nie miało kontaktu z kręgosłupem konia. Pomiędzy panelami na całej długości siodła powinna być zachowana przestrzeń na ok. 4 palce. Wzdłuż paneli musi być prześwit widoczny od przodu i od tyłu siodła.
 4. Ustal wysokość łęku na co najmniej 3 palce nad wyrostkami kolczystymi oraz po bokach kłębu, aby zachować przestrzeń nad kłębem. Przestrzeń nie powinna być zbyt mała, ale zwróć uwagę, aby nie była też zbyt duża – oba przypadki są szkodliwe dla konia.
 5. Sprawdź, czy siodło na całej długości paneli tak samo przylega do mięśni grzbietu. Możesz w tym celu wsunąć dłoń pod siodło, a drugą docisnąć siedzisko.
 6. Upewnij się, że długość siodła jest odpowiednia. Siodło powinno leżeć tuż za krawędzią łopatek i sięgać do ostatniego żebra, nie dalej.
 7. Przetestuj siodło podczas jazdy. Dzięki temu upewnisz się, że siodło dobrze leży i odpowiada zarówno zwierzęciu, jak i tobie.
 8. Co jakiś czas – przynajmniej raz w roku – sprawdzaj ponownie dopasowanie siodła, ponieważ panele mogą zmienić swój kształt, zmianom może też ulec muskulatura konia.

Jak dopasować siodło do jeźdźca?

Dopasowanie siodła do jeźdźca to kwestia doboru odpowiednich wymiarów, materiału i rodzaju siodła. Oto krótka instrukcja, jak dobrać siodło do jeźdźca.

 1. Przede wszystkim dobierz siodło do dyscypliny, którą uprawiasz. Istnieje wiele rodzajów siodeł, m.in. siodła skokowe, ujeżdżeniowe i rajdowe. Możesz zdecydować się też na siodło wszechstronne.
 2. Wybierz odpowiedni rozmiar siedziska – jest on uzależniony od wzrostu i wagi jeźdźca. Oto orientacyjne parametry dla poszczególnych rozmiarów:
  • 15 cali – siodło dla dzieci o wadze do 40 kg i wzroście 145 – 165 cm
  • 16 cali – siodło dla dzieci, młodzieży i bardzo drobnych osób dorosłych o wadze 41 -51 kg i wzroście 145 – 165 cm
  • 17 cali – siodło dla drobnych i szczupłych osób o wadze 56 – 79 kg i wzroście 165 – 175 cm
  • 18 cali – siodło dla osób o wadze 80 – 120 kg i wzroście od 175 do 190 cm
 3. Dobierz odpowiedni rozmiar tybinki. Jest to parametr, który wpływa na położenie nogi jeźdźca. W tym przypadku znaczenie ma długość kości udowej jeźdźca – im dłuższa kość, tym bardziej tybinka powinna być wykrojona w dół (w przypadku siodeł ujeżdżeniowych) lub do przodu (dla siodeł skokowych). W praktyce rozmiar tybinki dobiera się pod kątem wzrostu jeźdźca – osoby niskie (poniżej 160 cm wzrostu) powinny wybierać tybinkę skróconą, osoby o średnim wzroście (160 – 170 cm) tybinkę standardową, a osoby wysokie (powyżej 170 cm) – tybinkę przedłużoną.
 4. Dobierz wielkość bloków w zależności od swoich preferencji i rodzaju siodła. Ma ona wpływ na ułożenie nogi i stabilność dosiadu.
 5. Dobierz materiał, z którego wykonane jest siodło – ma on znaczenie, jeśli chodzi o przyczepność, miękkość i wytrzymałość siodła. Kieruj się swoimi preferencjami, ale też planowaną częstotliwością treningów – jeśli siodło ma być intensywnie użytkowane, musi być wytrzymałe.

Źródło tekstu: https://horse-trade.pl/dopasowanie-siodla