Silniki DC – znajdziesz je w wielkim przemyśle i w urządzeniach domowych

Dalsze informacje o silnikach prądu stałego.

Sporo sprzętów, których używamy codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Olbrzymie lub malutkie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te silniki odmieniły nasz sposób pracy oraz życia, a przeciętny człowiek zazwyczaj nie wie, jak są one skonstruowane ani jak działają te urządzenia.

Co wypada wiedzieć o silnikach elektrycznych DC?

Rolą silników DC jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od nieomal 200 lat i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich budowy, następujących ulepszeń i ostatecznie ich dopuszczenia do ogólnego użycia w różnorodnego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty czołowych innowatorów połowy XIX wieku, jak np. Gaston Planté, Thomas Edison i Thomas Davenport. Silniki elektryczne na prąd stały złożone są ze rotora, statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora i szczotek. Współcześnie na co dzień stosowane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie w związku z brakiem tego stosunkowo awaryjnego elementu, są postrzegane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są generalnie lubiane za fenomenalną niezawodność oraz bezszelestne działanie.

Silniki DC nie tylko do specjalistycznego wykorzystania

Powiedzieć, iż silniki na prąd stały są wykorzystywane zasadniczo wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz czytnik DVD lub korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneprądu stałego są modułem samochodów czy pociągów sterowanych zdalnie, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które zapewne podarujemy także naszym córkom oraz synom. Silniki tego typu użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych potrzebnych w wielu gałęziach przemysłu, przykładowo budowlanej, produkcyjnej bądź wydobywczej. W przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne staną się powszedniością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby popularne rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Z silników DC korzystają również miłośnicy elektroniki do tworzenia najróżniejszych modeli z zakresu mechaniki oraz robotyki.

Choć silniki elektryczne na prąd stały o niedużej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach dla hobbystów lub z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne silniki od renomowanych marek.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]