Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowany układ napędowy zbudowany głównie z silnika elektrycznego oraz przekładni. Jak działają motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Motoreduktor – jak działa?

Motoreduktory pozwalają efektywniej korzystać z elektrycznych silników jako napęd w wielu zastosowaniach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście skuteczność przekładni nigdy nie będzie 100%, w związku z tym zawsze powstaje pewna dysproporcja między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne moduły jak hamulce czy sprzęgła. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane zestawy, które da się bez przeszkód dobrać z oferty producenta tak, by ich parametry idealnie pasowały do wymogów budowanej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nieraz miesięcy, na pracochłonne obliczenia oraz testy różnych układów elementów. Zależnie od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do lekkich, umiarkowanych lub sporych obciążeń, jak również do krótkiego lub długiego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano wielostopniową przekładnię, pozwala otrzymać niezwykle wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Zastosowanie oraz typy motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem kilku rodzajów silników (AC, DC, BLDC oraz szeregowych), rozróżnia się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową).

Nie ma zapewne takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by zastosować motoreduktora jako układu napędowego. Czy to logistyka, przemysł bądź produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się wielorakie automaty, takie jak atrakcje w parku rozrywki, linie produkcyjne, schody ruchome i aeratory. Ogromne spektrum ich mocy, rozmiarów oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników spowodowała, że ilość potencjalnych kombinacji, które teraz oferują czołowi światowi producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w setkach, ale wręcz w milionach.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]