Zastosowanie suszu konopnego CBD

W sklepach konopnych, obok popularnych olejków z CBD, można nabyć także susz. Wielu klientom wygląd oraz nazwa tego produktu natychmiast kojarzy się z nielegalną rośliną psychoaktywną. Jednakże susz konopny dostępny w sprzedaży w naszym kraju, podobnie jak oleje, zawiera głównie kannabinoidy, nie zaś THC (stężenie tej substancji – zgodnie z obowiązującymi przepisami – nie może przekraczać 0,2%).

Z których gatunków konopi wytwarza się susz konopny?

Susz konopny wytwarzany jest z liści oraz kwiatów konopi, zatwierdzonych do legalnego obrotu. Do 2020 r. w naszym kraju zarejestrowanych zostało aż dziewięć rodzajów takich konopi włóknistych (to m.in. Rajan, konopie Wielkopolskie czy konopie Białobrzeskie), a sama ich uprawa cieszy się coraz intensywniejszym zainteresowaniem pośród naszych rolników, często stając się podstawowym źródłem ich utrzymania.

W Polsce konopie siewne hoduje się dla licznych gałęzi przemysłu, między innymi celulozowo-papierniczego czy kosmetycznego, jednak podlega to urzędowej regulacji, co znaczy, że inwestor lub rolnik zamierzający przystąpić do ich wysiewu musi uprzednio dostać stosowne zezwolenie z urzędu gminy albo miasta. Prócz tego, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest tylko za zgodą właściwego terytorialnie marszałka województwa. Plusem konopi włóknistych jest to, że można uprawiać je na uprawach zewnętrznych, jak i wewnętrznych (indoor), ale również i na konsolidujących oba te światy uprawach szklarniowych (greenhouse).

Cechy oraz użycie suszu konopnego

Dlaczego wytwarzanie suszu konopnego zyskuje popularność w naszym kraju? Kwiaty i liście konopi przemysłowych, z których produkuje się susz konopny, są bogate nie tylko w liczne kannabinoidy (CBDa czy CBDV), ale także terpeny (jak przykładowo Kariofinel i Linalol), które nadają każdej ich odmianie łatwo wyczuwalny, oryginalny aromat. Terpeny obecne w kwiatach konopi siewnych dodawane są do szeregu produktów kosmetycznych i spożywczych.

Powszechnie sądzi się, że kannabinoidy mają rozległy wpływ na organizm człowieka, a dzięki temu, iż nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je posiada, można wykorzystać jako uzupełnienie terapii wspomagający zmagania z bólem mięśni, reumatyzmem, stresem bądź poniektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak przykładowo choroba Lou Gehriga. Sporo danych o działaniu, jak również dawkowaniu tych związków, można przeczytać między innymi w artykułach medycznych zgromadzonych w bibliotece online Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health).