Rodzaje i funkcje oczyszczaczy powietrza

Kwestia pyłu zawieszonego w powietrzu trafiła już do świadomości zwykłego Polaka i rzadko jest lekceważona. Mieszkańca naszego kraju zauważyli, iż czystość powietrza, które na co dzień wdychamy, ma kluczowy wpływ na nasz stan fizyczny. Tak długo jak nie zostaną zastosowane efektywne rozwiązania, każdy powinien zatroszczyć się o swoje zdrowie, na przykład poprzez zakupienie oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowość na polskim rynku

Im bardziej zurbanizowany rejon, tym bardziej prawdopodobne jest ryzyko występowania znacznego stężenia PM2,5 oraz PM10, czyli tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój licznych chorób układu oddychania podatni są w szczególności rezydenci dużych aglomeracji miejskich lub okolic w pobliżu fabryk wydzielających do atmosfery znaczne ilości pyłów zawieszonych. Cykliczne stosowanie oczyszczaczy powietrza jest sposobem na spore zmniejszenie niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. I nie jest to w tej chwili coś nowego na rynku – oczyszczacze powietrza wielu uznanych producentów, jak m.in. Wood’s, AirFree czy Blueair, od lat znajdują się w asortymencie wielu sklepów. Co istotne, poza wyłapywaniem z atmosfery pyłów, nieraz mają one także inne dodatkowe funkcje.

Oczyszczacze powietrza eliminują nie tylko pyły i drobnoustroje

Oczyszczacze powietrza występują w różnych rozmiarach, dlatego bez problemu dobierzemy urządzenie najlepsze do określonej kubatury wnętrza. Oczyszczacze są niezbyt ciężkie, dlatego bez ograniczeń można przenieść je między pomieszczeniami. Prócz odfiltrowywania z powietrza pyłów PM10 i PM2,5, wyłapują one też bakterie oraz grzyby, które mogą wywoływać liczne choroby lub reakcje alergiczne, a także niebezpieczny formaldehyd. Dużo oczyszczaczy powietrza ponadto nawilża i jonizuje cząsteczki powietrza, co wytwarza we wnętrzu rześką atmosferę, a równocześnie gwarantuje niczym niezakłócony sen. Niektóre oczyszczacze mają też detektory ostrzegające o obecności dwutlenku węgla. Używanie oczyszczacza powietrza zaleca się zwłaszcza alergikom.