Literatura dla młodzieży – jakie porusza tematy?

Jeśli szukasz książek dla młodzieży, kliknij tu.

Osoby wychowywane w XXI w. mają coraz rzadszy kontakt z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybierze najczęściej szybką rozrywkę na komputerze, w telewizji albo w smartfonie, a po książkę zwykle sięga wówczas, kiedy jest to lektura szkolna. I właśnie z powodu obowiązku poznawania tekstów literackich sprzed paru stuleci dla licznych licealistów czytanie dla przyjemności stało się niepojętym konceptem.

Literatura dla młodzieży – książki intrygujące młodsze pokolenie czytelników

Licealiści nie nie powinni ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. W sprzedaży jest co niemiara literatury dla młodzieży zarówno zagranicznych jak i polskich autorów, którzy rozważają kwestie i snują historie interesujące dla młodszej generacji czytelników. Ta odmiana literatury dostała własną nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Są to dzieła pisane dla czytelnika w wieku od 12 do 18 lat. Historie dla nastolatków czerpią z licznych gatunków literackich: są tu między innymi obyczajówki, awanturnicze przygodówki czy thrillery. Jednakże wszystkie te publikacje łączy odwołanie się bezpośrednio do ogólnych doświadczeń młodych ludzi. Powieści te piszą zatem o pierwszej miłości, zdobywaniu i utracie przyjaźni, kontaktach z rodzicami, poznawaniem swojej tożsamości oraz odkrywaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Lektura literatury dla młodzieży pozwala młodzieży poczuć, iż inni również przeżywają podobne problemy przez tych kilka intensywnych lat dojrzewania.

Dlaczego warto namawiać nastolatków do poznawania literatury dla młodzieży

Warto oferować młodzieży angażujące ją powieści, bo wzniecenie w nich ochoty czytania dla przyjemności z biegiem czasu przynosi niemało korzyści. Nastolatek, który codziennie oddaje się lekturze ma szersze słownictwo i lepiej daje sobie radę z gramatyką oraz ortografią, co niezaprzeczalnie upraszcza naukę przedmiotów humanistycznych. Ale czytanie o historiach innych ludzi w tym samym wieku to również metoda na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz lepsze zrozumienie siebie i prywatnych potrzeb. Co kluczowe, rodzice pod żadnym pozorem nie powinni kpić z pasji dziecka. Jeśli zatem nastolatek częściej wybiera książki o superbohaterach bądź wilkołakach nie komentujcie, że to niedorzeczne i pozwólcie mu czerpać z nich przyjemność!

Lokalizacja firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa