Cechy i zastosowanie batów jeździeckich i palcat

Więcej szczegółów o szpicrucie dla konia.

Kompletując strój jeździecki powinno się pamiętać o wyposażeniu się także w istotne przybory. Zarówno w czasie zawodów, podczas ujeżdżania konia czy jazdy rekreacyjnej, nieodzowne będzie stosowanie batów i palcatów jeździeckich.

Baty oraz palcaty – różnice

Jest kilka rodzajów batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe i oczywiście palcaty skokowe. Przeważnie używa się:
bat do lonżowania – jest zazwyczaj długi na 160-200 cm i służy do nakłonienia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu do przodu, zastopowania konia bądź przyciągnięcia jego uwagi. Z jego pomocą trener panuje nad koniem, jednocześnie pozostając w znacznym dystansie od zwierzęcia. Obecnie baty do lonżowania wykonywane są przeważnie z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, zapewniającą trzymanie się ręki. Przeważnie są składane, ale spotykane są też modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest zauważalnie krótszy (ma przeciętnie między 90 a 140 cm) i kończy się sznureczkiem. Wykorzystuje się go w czasie treningu, okazjonalnie w jeździe rekreacyjnej. Wypada podkreślić, iż stosuje się go wyłącznie wtedy, gdy jeździec nie może wymusić od zwierzęcia właściwego zachowania za pomocą komunikatów dawanych dłonią czy też nogą.
palcat skokowy – zwyczajowo nazywany także szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – jego długość to około 60-75 cm. Zakończony jest zazwyczaj skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący zwierzę i skłania je do określonego zachowania. Palcatem trąca się lekko zwierzę w łopatkę, co tłumaczy, dlaczego nie jest on długi.

Batów oraz palcatów rozważnie

W czasie jazdy baty i palcaty chwytamy w ten sposób, żeby były ułożone wzdłuż trzymanych wodzów. Jeżeli na rączce znajduję się pętla, nie powinno się zaciągać jej aż do przegubu dłoni, ponieważ w przypadku upadku z konia jeździec naraża się na obrażenia.

Batów oraz palcatów niezmiernie łatwo nadużyć, w związku z tym wypada za każdym razem używać ich z namysłem. Zbyt mocne uderzenie może spowodować, że zamiast zareagować na komendę koń będzie bardziej agresywny albo będzie w przyszłości łączyć daną przeszkodę z uczuciem bólu. Jeżeli palcat albo bat zostawił ślad na skórze zwierzęcia oznacza to, że jeździec uderzył niewątpliwie zbyt mocno.

Lokalizacja firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]