Zalety faktoringu dla firm

Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług bankowych. Jest adresowany w szczególności do przedsiębiorstw, które wykorzystują opóźnione terminy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zdyscyplinowanie kontrahentów do szybszego spłacenia należności. Poza tym jest to także najlepsze rozwiązanie dla firm poszukujących nowych sposobów sfinansowania wydatków związanych z ich działalnością. Na czym jednak polega faktoring? Dlaczego okazuje się tak skuteczny? O jakich zasadach powinny pamiętać przedsiębiorstwa, które postawią na tę metodę finansowania? W jaki sposób uniknąć ewentualnych problemów wiążących się z faktoringiem?

Faktoring dla biznesu – co nam daje?

Faktoring zazwyczaj kojarzony jest zwłaszcza z cesją należności firmy przez bank. W istocie jest on połączeniem różnych typów usług, a wykup długów będzie tylko jego częścią. Polega on na wykupieniu należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje należności od faktoranta, czyli firmy. Poza tym zobowiązuje się zapewnić mu także inne usługi, czyli pomoc w ściągnięciu niespłaconych należności, prowadzenie rachunków czy doradztwo finansowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w naszym kraju wpływają przepisy kodeksu cywilnego oraz kodeksu spółek handlowych.

Doradca wskaże, który faktoring jest odpowiedni

Oferty kolejnych banków zapewniających faktoring są czasem naprawdę różne. Aby uniknąć pomyłek, których skutkiem mogą okazać się poważne straty, musimy starannie przeanalizować wszystkie z nich. Niezbędne będą wówczas odpowiednie umiejętności, których nierzadko zwyczajnie nie mamy. Z tego względu wybór faktoringu powinniśmy omówić z doradcą finansowym, bo ten powie nam, jak znaleźć bank, jaki zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda dodatkowy koszt, ale najczęściej okazuje się, iż dzięki niemu unikniemy strat.