Jesteś zainteresowany aktualną ofertą wymiany funtów? Nie czekaj! Skieruj się na https://bit.ly/3ggJo59.
Funt szterling, potocznie określany także mianem „funt brytyjski”, to jedna z najważniejszych światowych walut. Pomimo przynależności początkowo do struktur Wspólnoty Europejskiej a później UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii pozostało poza strefą euro i pozostało przy swojej historycznej walucie.
Funt szterling po Brexicie
W wyniku decyzji o Brexicie, który okazał się procesem trwającym 4 lata, cena funta w stosunku do dolara i euro dostrzegalnie zmalała. Wiązało się to między innymi z oznajmieniem przez duże podmioty, w tym te związane z obszarem finansów, wyjścia z rynku brytyjskiego, co zapowiadało spadek ilości zatrudnianych pracowników, a w konsekwencji także obniżeniem PKB. Odpracowywanie wyraźnego spadku wartości funta szterlinga z 2016 r. odbywa się wolno i przy całkiem znacznych wahaniach wartości waluty. Kolejną komplikacją w tym procesie stała się recesja z 2020 r. wywołana długim zamknięciem brytyjskiej gospodarki na czas trwania pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Należy jednakże podkreślić, iż funt brytyjski to niezmiernie mocny pieniądz, funkcjonujący na Starym Kontynencie już od dziewięciu wieków, który w samym tylko ubiegłym wieku przetrwał ogromne spadki wywołane rezygnacją z powiązania funta ze złotem, dewaluację z 1949 r. oraz poważny atak spekulacyjny z 1992 r.
Czy Polaków wciąż interesuje kurs funta brytyjskiego?
Funt brytyjski jest dla Polaków znaczącą walutą, w której w dalszym ciągu chętnie inwestują swój kapitał. Jest tak głównie z tej przyczyny, że pomimo Brexitu, dziesiątki tysięcy naszych rodaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii nie wróciła do kraju i bezustannie wspiera finansowo swoich bliskich w Polsce. Bieżący kurs funta szterlinga śledzi więc ogromna grupa Polaków. Poszukują oni najczęściej przejrzystych komunikatów nie tylko o cenie tej waluty, ale w wielu przypadkach też wykresów historycznych wybiegających nawet do pięciu lat wstecz. Takie analizy dostępne są np. na stronach kantorów internetowych, które odświeżają kurs w odstępach co kilka sekund. Informacje te umożliwiają również obeznanym inwestorom zlecać wymianę waluty po opłacalnym kursie.