Faktura ustrukturyzowana – koniec z błędnym odczytywaniem danych

Tu otrzymasz szczegółowe informacje na temat e-faktury.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak finalnie biznesmenom na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt wystartował w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – nigdy więcej niepoprawnego odczytywania danych z faktur!

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które mają ściśle określoną strukturę danych zapisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML w zasadzie mało co mówi osobie, która nie potrafi go odczytać, natomiast dla stosownej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur taki dokument będzie całkowicie zrozumiały. Dzięki temu, że faktury mają jednakową strukturę niezależnie od tego który program do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane w ten sam sposób. Jest to znamienna zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które dotąd raz za razem spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania w programie księgowym informacji z faktur przesyłanych przez klientów w formie pliku PDF albo zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkiem eliminuje ewentualność błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgową, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego

Każdy przedsiębiorca stycznia 2021 r. może odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane poprzez Krajowy System e-Faktur uruchomiony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (system zachowuje dane o dokumentach przez dekadę), nie muszą przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, jak również szybciej otrzymają zwrot VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc w większym stopniu zapobiega wykroczeniom w obszarze podatku od towarów i usług, akcyzowego i dochodowego. Watro zaznaczyć, iż konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości korzystania z zewnętrznej aplikacji księgowej, jednak należy dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]