Wady wzroku – co warto wiedzieć o stożku rogówki?

Po więcej szczegółów o leczeniu stożka rogówki kliknij tutaj.

Stożek rogówki to dolegliwość, która niesłychanie utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia oraz może być powodem innych schorzeń oczu. Współczesne kliniki okulistyczne potrafią jednakże zaradzić tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki w wielu przypadkach towarzyszy innym chorobom oczu

Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która mocno skupia promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i posiada mnóstwo nocyceptorów, lecz jest ukrwiona w niewielkim stopniu. Mniej więcej w drugim i trzecim dziesięcioleciu życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w centralnej części. Jest to następstwem osłabienia tkanki, która, wedle niektórych hipotez, robi się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki powoduje niezborność oraz miopię, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie świetlne. Chorzy skarżą się też na pieczenie oczu, czasem zdarza się także widzenie podwójne. Stożek rogówki nieraz współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek. Na szczęście dzisiaj możliwe jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie dolegliwość jest niwelowana z użyciem soczewek kontaktowych albo szkieł korekcyjnych, z czasem natomiast niezbędne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – metody cross linking oraz Topoguided

Korekcja stożka rogówki może być wykonywana za pomocą różnorodnych technik. Obecnie najbardziej skuteczną metodą na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Świetne rezultaty dają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na korygowanie niezborności albo krótkowzroczności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkowicie wyeliminuje wadę wzroku.

Lokalizacja firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]