Starczowzroczność – czy można ją skorygować?

Zainteresowany leczeniem presbiopii? Kliknij tutaj.

Presbiopia, inaczej starczowzroczność, to jeden z normalnych procesów związanych bezpośrednio ze starzeniem organizmu. Jej oznaką jest pogorszenie widzenia w bliży, co w istocie uniemożliwia rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek, korzystanie z smartfona i notebooka oraz wykonywanie szeregu innych aktywności. Starczowzroczność jest wynikiem zachwiania zdolności oka do akomodacji albo jej całkowitej straty. Metodą na poradzenie sobie z tym problemem może być przepisanie okularów, aczkolwiek powoduje to sporo trudności. Szkła do bliży przeszkadzają w widzeniu dali, okulary progresywne w większości wypadków nie są tanie, natomiast modele dwuogniskowe często nie są komfortowe. Lepszym rozwiązaniem może być tym samym zlikwidowanie presbiopii podczas zabiegu.

Leczenie presbiopii. Czemu jest konieczne?

Jak już nadmieniliśmy, leczenie presbiopii pozwala ustrzec się szeregu przeszkód przy podejmowaniu się koniecznych, najłatwiejszych aktywności. Osoby cierpiące na to schorzenie (wypada zaznaczyć, że nieraz pierwsze symptomy starczowzroczności ujawniają się już czterdziestce) mają trudności z czytaniem lub korzystaniem z laptopa, a także przemieszczaniem się komunikacją miejską (trudności z korzystaniem z rozkładów jazdy) czy dokonywaniem zakupów (właściwie uniemożliwia odczytanie etykiety produktu). Na dodatek, przeciwnie do miopii, presbiopia nie jest równoważona przez możliwość ostrzejszego widzenia w dali, a noszenie okularów okazuje się dla osób cierpiących na tę chorobę uciążliwe. Trzeba też pamiętać, iż wada ta się ciągle pogłębia, a każde kolejne dwa lata skutkują zwykle osłabieniem widzenia w przybliżeniu o 0,25 dioptrii.

Leczenie presbiopii – jakie sposoby są możliwe?

Poza korekcją z użyciem okularów, rekomendowane jest też leczenie presbiopii z zastosowaniem lasera. Zapewniają one trwałe efekty i wykluczają nieodzowność korzystania ze szkieł korekcyjnych. Metody jak np. PRESBYMAX® są również sposobem na to, by w czasie pojedynczego zabiegu całkiem usunąć wadę w obu oczach.

Lokalizacja firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]