Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest przyjemnym tematem. Obecnie zaś, stosując odpowiednie sprzęty i – co najważniejsze – efektywne środki przeciwbólowe, lekarze są w stanie zagwarantować nam, iż zabiegi okażą się w 100% bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne za każdym razem, gdy pojawi się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, przez co lekarz może dotrzeć do głęboko położonych tkanek uzębienia. Warto jednak wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym używa się także innych, często naprawdę złożonych technologicznie narzędzi. Jakich?
Endodoncja mikroskopowa – akcesoria
Oprócz narzędzi manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo istotne są mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba transmitują do monitora w zasięgu wzroku dentysty, ograniczając niemal całkowicie ryzyko różnego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe jest również sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności umożliwiają specjalne urządzenia cyfrowe – endometry. Oprócz tego lekarze wykorzystują też odpowiednie narzędzia, które pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane przyspieszenie wizyty i polepszenie samopoczucia pacjenta.
Leczenie kanałowe a NFZ
Decydując się na leczenie kanałowe warto wiedzieć, iż nie zawsze jest ono fundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy i kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest natomiast pełnopłatne. Jeśli będzie ono niezbędne, powinniśmy udać się do dentysty dysponującego odpowiednimi narzędziami i zawczasu sprawdzić, co o jego usługach poprzedni klienci mówią w internecie.