Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Sprawdź, gdzie kupić szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Przeważnie stosuje się je podczas wylewania murów betonowych – wówczas są one konieczne do tego, by nadać im właściwy kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się również w czasie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie przelotów na bramy, drzwi oraz okna. W tym artykule wytłumaczymy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i gdzie mogą zdobyć je inwestorzy.

Systemy szalunków

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest struktura utworzona z drewnianych desek lub mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, którą można wykorzystać powtórnie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – większość wykonawców i inwestorów decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, drewna bądź sklejki, a także zestawiać 2 lub 3 surowce. Na ogół jednakże korzysta się ze sklejki – głównie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję scalają głowice ze aluminium bądź stali, narożniki, łączniki i belki.

Wynajem szalunków – nie musisz ich nabywać?

Firmy na co dzień parające się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wznieść jeden obiekt czy zespołów, które zwykle oferują odmienne usługi. Kupno wszelkich modułów potrzebnych do skonstruowania szalunku byłoby całkiem nierentowne . Znacznie rozsądniejszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]