Kluczowy element szalunków – sklejka szalunkowa

Chcesz zamówić sklejki szalunkowe? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Deski szalunkowe to istotny element szalunków. Tę funkcję mogą pełnić powszechne deski z drewna lub płyty wytworzone z innego materiału, jakkolwiek zazwyczaj wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem postawić domy ze ścianami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki mają również zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają przygotowanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jest nam niezbędna, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją produkuje

Dawniej w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te aczkolwiek były drogie, a przy tym nie posiadały wymaganych parametrów – przede wszystkim źle radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny dziś używana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z różnych gatunków drewna – zazwyczaj z brzozy, olchy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji stosuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi częstokroć wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Spółki budowlane dysponują zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z elementami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak planujemy budowę garażu lub domu na własną rękę, nie ma potrzeby zakupu wszystkich części szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Oprócz samej sklejki szalunkowej, firma oferuje również wynajem innych elementów niezbędnych do ustawienia szalunków – m.in. łączników i głowic.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]