Wisiorki srebrne – duży wybór

Srebro to jeden z najchętniej wybieranych przez złotników materiałów. Nie może to dziwić – jest łatwe w obróbce, świetnie wygląda, a także charakteryzuje je nietypowy połysk. Biżuteria taka jak wisiorki srebrne potrzebują jednak specjalnej ochrony – metal ten jest naprawdę czuły, w związku z czym łatwo go zarysować. W jaki sposób zatem dbać o wykonaną ze srebra biżuterię?

Wisiorki srebrne nie lubią silnych środków myjących

Detergenty dla wykonanej ze srebra biżuterii są zabójcze. Przez nie surowiec może odbarwiać się i pokrywać się osadem. Nie należy więc stosować ich w celu pielęgnacji biżuterii, a w czasie mycia naczyń koniecznie powinniśmy ściągnąć wszelkie wisiorki srebrne i pierścionki.

Przechowywanie wisiorków srebrnych

Warto dbać o wisiorki srebrne również wtedy, kiedy ich nie nosimy. Do ich trzymania powinniśmy znaleźć kuferki wyściełane od wewnątrz delikatną tkaniną – zapobiegniemy w ten sposób ich zarysowaniu. Metal ten nie najlepiej znosi też styczność z wodą czy promieniami słonecznymi, które mogą sprawić, że straci kolory lub zmieni kształt. Przed włożeniem do kuferka paru ozdób, powinniśmy przed tym zabezpieczyć je delikatną ścierką albo wrzucić do plastikowej torebki.

Wisiorki srebrne – jakimi środkami je pielęgnować?

Do czyszczenia srebra powinniśmy wykorzystać letnią wodę z dodatkiem soli, która doskonale usuwa pojawiający się na powierzchni tego surowca nalot. Oprócz tego odpowiednie będą również alkohol, białko jaja i specjalne płyny. Do pielęgnacji wykonanych ze srebra ozdób powinniśmy korzystać z miękkich ścierek – sztywne mogą uszkodzić fakturę.