Topaz mistyczny w jubilerstwie

Znajdź mistyczny topaz

Niepowtarzalny wygląd i oryginalny, jak na topaz, odcień to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem miłośników ozdób. Choć na pierwszy rzut oka łatwo pomylić się, iż to odmienny kamień, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego wyjątkowe walory są rezultatem specjalnej techniki wyrobu – prawdziwy topaz jest w jej toku wystawiany na wpływ gorąca i pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny wygląda tak zachwycająco.

Barwy topazu mistycznego

Odcienie, które przybiera topaz mistyczny zależne są w szczególności od metalu, jakim jest pokryty. Najczęściej spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, że kamień przybiera fioletowy kolor, niebieski zaś jest wynikiem rozgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Najlepsze skutki przynosi obrabianie białego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Brazylii czy Azji.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak przed momentem napisaliśmy, niepowtarzalne właściwości topazu mistycznego są bardzo cenione przez złotników. Często używają go zatem do wyrobu wisiorków, pierścionków czy innych ozdób. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie tylko do eleganckich strojów – świetnie prezentuje się również w pracy. Ważna jest także mnogość barw, dzięki której łatwiej możemy dobrać ozdoby do konkretnej kreacji.