Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Szukasz obrączkek Kraków? Sprawdź https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla wielu ślub jest wyjątkowo emocjonującym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy Państwa Młodych na zawsze, a oznaką ich oddania, uczucia i wierności są obrączki ślubne, które zakładają sobie na palce.

Panowie nie zawsze nosili obrączki ślubne

Pierwotnie nie było podziału na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, zatem mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego obdarowanie żony pierścieniem stało się cząstką obrzędu zaślubin. Mało osób wie jednakże, że mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilka wieków później. I choć uprzednio miały miejsce przypadki, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojenne wyprawy, aczkolwiek obyczaj ten upowszechnił się dopiero w poprzednim stuleciu, a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, iż wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w innych krajach, jak na przykład w USA, we Włoszech, we Francji czy w Brazylii, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą i poszukują obrączek wspólnie, jednak obyczaj mówi, że narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, gdyż jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dawniej z mosiądzu, dzisiaj ze złota bądź platyny

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się subtelniejszą estetyką. Przez okres wielu stuleci sporządzano je z różnych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo czy mosiądz), które reprezentowały niezłomność miłości. Dziś do ich stworzenia stosuje się przeważnie złoto i platynę, które są symbolem ufności w stosunku małżonka. Owszem, zdobi się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal przeważnie kupowane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch gatunków złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek, mają również często w ofercie grawerunek. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu lub znaczący dla nowożeńców cytat.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]