Ile powinien kosztować topaz i spinel? Ceny kamieni szlachetnych

Jednym z ważnych wyznaczników jakości i autentyczności kamienie szlachetnych jest ich cena. Niska, powinna nas zaalarmować i przekonać, że na pewno nie mamy do czynienia z naturalnym kamieniem.

Ile powinny kosztować naturalne kamienie? Jak szybko po cenie oszacować czy możemy mieć do czynienia z kamieniem naturalnym, czy syntetykiem, a nawet jedynie szkłem?
Wisiorek z prawdziwym szmaragdem nie może kosztować 150 zł. Jeśli sprzedawca próbuje nas przekonać, że w cenie 80 zł dostaniemy srebrne pierścionki z rodolitem wielkim jak przepiórcze jajo, to też warto być podejrzliwym.

Od czego zależy cena kamienia szlachetnego?

W wycenie bierze się pod uwagę kilka kryteriów:

 • kolor,
 • wagę (mierzoną w karatach),
 • czystość,
 • rodzaj i jakość szlifu.

Ceny kamieni mogą się bardzo mocno różnić. Nie ma zatem jednej reguły, według której można oszacować wartość danego typu kamienia – każdy trzeba analizować z osobna. Może tego dokonać jedynie jubiler – rzeczoznawca. Warto jednak wiedzieć, że poniżej pewnych cen, na pewno nie uda się nam kupić naturalnego kamienia.

Przykładowe ceny kamieni szlachetnych (za aplikacją do szacowania wartości kamieni Gemval.com)

 • Topaz – 2,3 karata, London Blue Topaz, doskonała jakość szlifu, kształt owal, brak inkluzji – 32$. Kamień o wadze 1 karata, azotic topaz (czerwony), uszlachetniany, dobra jakość szlifu – 5$.
 • Kyanit – od 23 do 100 $ za karat.
 • Fluoryt – ważący niespełna 5 karatów, błękitny fluoryt o szlifie poduszkowym i doskonałej czystości – 47$. 7 karatowy owalny, w kolorze różowym – 85$.
 • Rodolit – 1,38 karata, purpurowy, szlif poduszkowy – 30$. 3 karatowy, krwistoczerwony, szlif gruszka, idealna czystość – 287$.
 • Beryl – 2 karaty, szlif poduszkowy (cushion), jakość szlifów doskonała – 40$, kamień 3 karatowy, zielony, czysty, szlif poduszkowy – 73$
 • Aleksandryt – 0,59 karatu, jakość szlifu dobra, szlif owalny, kolor lekko zielony – 1033$. Kamień 0,26 karata, owal, jakość szlifu doskonała. kolor zielonkawo – brązowy – 1800$
 • Spinel – 1,2 karata, szlif princessa, kolor czerwony – 339$. Kamień 4,70 karata, szlif poduszkowy, doskonała czystość i jakość szlifu, kolor błękitny – 2170$

Jak widać na powyższym zestawieniu, nasze potoczne rozumienie wartości kamieni szlachetnych jest mocno odmienne od tego, jak naprawdę wygląda rynek minerałów. Większość naszych czytelników nie spodziewałaby się pewnie tego, że topaz może być 65 razy tańszy niż spinel.

Kamienie syntetyczne też bywaja drogie

To, że biżuteria z kamieniem jest kosztowna, wcale nie znaczy, że mamy do czynienia z kamieniem naturalnym. Może to być równie dobrze kamień wyhodowany w laboratorium. Syntetyczne kamienie, pod względem chemicznym i fizycznym, często nie różnią się od oryginału. I wcale nie znaczy to, że są gorsze. Dobrym przykładem jest moissanit – minerał całkowicie syntetyczny, który osiąga ceny wyższe niż diament.

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/porady-i-ciekawostki/ile-powinien-kosztowac-topazl-i-spinel-ceny-kamieni-szlachetnych/